Najlepsze strategie turowe cz. 1

Najlepsze strategiczne gry turowe. Poniższe zestawienie ma charakter subiektywny, ale mam nadzieje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Lista przedstawionych poniżej gier nie zawiera szczegółowych charakterystyk omawianych tytułów, lecz jedynie krótkie opisy wskazujące ich najważniejsze cechy. W ramach zestawienia znalazły się zarówno najnowsze produkcje, jak i starsze tytuły, czyli tzw. klasyki gatunku.

Warlords IV: Bohaterowie Etherii

Strategiczna gra turowa z elementami RPG, osadzona w klimatach fantasy. Gra została wydana w 2003 roku, pomimo tego oprawa graficzna jest bardzo estetyczna. Gracz ma do dyspozycji 6 frakcji - Rycerze, Imperium, Krasnoludy, Ogry, Orkowie, Nieumarli, Mroczne Elfy, Demony, Smoki i Elfy. Warto również zainteresować się poprzednimi częściami z serii - Warlords: Warlords III: Reign of Heroes lub Warlords II.

Clash

Strategia turowa z polskim rodowodem, wydana w 1998 roku. Kluczowymi elementami rozgrywki są: rozbudowa twierdzy oraz obrona miasta. Gracz ma do dyspozycji około 30 różnych typów jednostek oraz sporą paletę budynków do wzniesienia. Tytuł charakteryzuje się estetyczną oprawą graficzną oraz znakomitą warstwą dźwiękową. Rozgrywka jest bardzo przyjemna, chociaż nie należy do najłatwiejszych. Polecam entuzjastom starszych tytułów.

Battle for Wesnoth

Turowa strategia z elementami RPG w klimatach fantasy. Gra jest dostępna za darmo i posiada polską wersję językową. Rozgrywka toczy się na planszy podzielonej na heksy. Możliwa jest gra zarówno z komputerem, jak i innymi graczami. Tytuł zawiera również klikanaście kampanii oraz edytor, za pomocą którego można tworzyć własne scenariusze. Do dyspozycji gracza oddano 6 frakcji: lojalistów, buntowników, nieumarłych, smoków, ludów północy oraz sojuszu knalgańskiego. Dwuwymiarowa oprawa graficzna prezentuje się bardzo przyzwoicie. Gra wieloosobowa jest bardzo wciągająca, ale warto dla wprawy rozegrać najpierw kilka potyczek z komputerem.

Skulls of the Shogun

Pełna humoru strategia turowa, której akcja rozgrywa się w dawnej Japonii.. no może nie do końca tam, ale sceneria podobna. Podstawowym zadaniem gracza jest walka z nieumarłymi wojownikami i innymi napotykanymi monstrami. Przy czym należy dodać, że postać kierowana przez gracza również jest nie do końca żywa. Potyczki nie są zbyt skomplikowane, ale rozgrywka potrafi wciągnąć. Tytuł wyróżnia się kreskówkową oprawą graficzną i ciekawą warstwą dźwiękową. Możliwa jest również gra wieloosobowa.

Panzer Corps

Strategia turowa w realiach II Wojny Światowej, która umożliwia graczom objęcie dowództwa nad siłami wybranych uczestników konfliktu. Możliwości wyboru są całkiem duże i obejmują między innymi armie: polską, włoską, francuską, amerykańską czy niemiecką. Gracz ma do dyspozycji setki jednostek o rozbudowanych statystykach, które mogą zdobywać doświadczenie podczas toczonych starć. Rozbudowana kampania dla jednego gracza przenosi nas na różne areny zmagań wojennych. Oprawa graficzna nie powala na kolana, ale jest bardzo czytelna i umożliwia komfortowe prowadzenie rozgrywki. W czerwcu 2013 roku miała miejsce premiera drugiej część opisywanego tytułu - Panzer Corps: Allied Corps.

Krzyżacy

Polska strategia turowa z 2002 roku, w której gracz może sterować poczynaniami zarówno tytułowych Krzyżaków, jak i oddziałów polskich. Gra oferuje całkiem rozbudowaną kampanię, na którą składa się ponad setka bitew, co przekłada się na kilkadziesiąt godzin rozgrywki. Fundamentem gry są wybory taktyczne. Nie jest to zbyt znany tytuł i nie każdemu musi (musiał) się podobać, ale miłośnicy turówek powinni być zadowoleni. Możliwość wzięcia udziału w bitwie pod Grunwaldem to nie lada atrakcja.

Eador: Władcy rozdartego świata

Strategia fantasy, w której zarządzamy rozbitą na kawałki planetą. Celem gry jest podbijanie kolejnych fragmentów rozdartego świata. Sama rozgrywka (szczególnie element walki) przypomina trochę serię HoMM lub Disciples, ale oprócz tego dysponujemy widokiem całego świata z którego możemy wybierać obszary w obrębie których chcemy toczyć rozgrywkę. Gracz ma do dyspozycji przedstawicieli takich ras, jak np. ludzie, orkowie, elfy czy gobliny. Gra oferuje również zróżnicowane klasy dla bohatera – wojownik, łotrzyk, mag lub dowódca. Oprawa graficzna jest dopracowana i bardzo przyjemna dla oka.

Etherlords

Seria Etherlords, na którą składają się gry Etherlords oraz Etherlords II: Second Age, to bardzo ciekawa mieszanka strategii turowej oraz cRPG. Gra oferuje bardzo rozbudowane kampanie dla jednego gracza, w których przyjdzie nam eksplorować bogaty świat, rozwijać naszą armię oraz toczyć pojedynki z przeciwnikami. Każda z dostępnych ras dysponuje unikalnymi jednostkami, bohaterami i zaklęciami. Trójwymiarowa oprawa graficzna jest bardzo estetycznie wykonana i po ponad dekadzie od premiery nadal prezentuje się przyzwoicie.

Master of Orion II

Turowa gra strategiczna, wydana w 1996 roku, uznawana za jedną z najlepszych kosmicznych strategii w historii. Celem gry jest rozbudowa kosmicznego imperium. Rozgrywka umożliwia nam wpływanie na wiele aspektów funkcjonowania naszego galaktycznego „podwórka”. Możemy dokonywać ekspansji na inne planty, ulepszać technologię, rozwijać gospodarkę, utrzymywać stosunki dyplomatyczne oraz oczywiście toczyć wojny. Gra jest bardzo rozbudowana i oferuje nam wiele opcji do wyboru, w tym możliwość stworzenia własnej rasy oraz statku kosmicznego.

Master of Magic

Kultowa gra strategiczna, wydana w 1994 roku, która w wielu rozwiązaniach wyprzedzała swoją epokę. W czasie gry wcielamy się w czarodzieja władającego magiczną krainą, a naszym celem jest rozwój królestwa i rozbudowa armii. Rozgrywka jest bardzo wciągająca i rozbudowana, chociaż dla wielu współczesnych graczy odstraszająca może być oprawa graficzna. Moim zdaniem są to najlepiej wykorzystane 30 MB (tyle zajmowała gra) w historii gier komputerowych.

Alea acta est

Gra strategiczna, w której mamy okazję wziąć udział w wojnach domowych Imperium Rzymskiego. Od razu wspomnę, że nie jest to gra dla każdego. Rozgrywka jest skomplikowana i wymagająca. Bardzo zalecane (w wielu przypadkach niezbędne) jest zapoznanie się z instrukcjami dołączonymi do gry. Dla wielu graczy, którzy mieli okazję zetknąć się z tym tytułem jest to najlepsza gra strategiczna w realiach starożytnego Rzymu.Na początku tego roku na rynku pojawiła się również druga odsłona serii, zatytułowana Birth of Rome. Niestety nie zdążyłem się z nią jeszcze zapoznać.

Komentarze